Advent, Vánoce a Silvestr na Mouřenci

23.11.2017 09:12

Žehnání věnců, koncerty, prohlídky nebo půlnoční silvestrovská mše – takový bude závěr roku na šumavském Mouřenci

Požehnáním adventních věnců začíná v neděli 3. prosince ve 13.30 hodin advent i na šumavském Mouřenci. Kostel svatého Mořice nad Annínem bude otevřený také v dalších týdnech. Připravený je pestrý duchovní a kulturní program. Lidé mohou přijít na koncerty, prohlídky, získat Betlémské světlo nebo prožít půlnoční silvestrovskou mši při svíčkách.

Adventní věnce tuto neděli požehná mouřenecký farář Jenda Kulhánek. „Někteří lidé přicházejí pravidelně. Chtějí mít věnec požehnaný právě na Mouřenci. Vážíme si toho. Pan farář požehná všechny věnce, které si lidé přinesou z domova nebo ty, které budou k prodeji u kostela,“ upřesnil Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence. Nedělní setkání hudebně doprovodí sušická skupina Memento. Právě ta zapálí první svíčku na velkém věnci, který bude po celý advent stát uprostřed kostela.

Druhou svíčku na věnci zapálí o týden později, 10. prosince ve 14 hodin, skupina Druhý pokus z Kašperských Hor. Během koncertu bude také představen velký kostelní betlém s desítkami figur. Vrcholem adventu na Mouřenci bude tradiční koncert Žihelského sboru. Tentokrát začíná v neděli 17. prosince ve 14 hodin. „Také letos zpěváci a muzikanti ze severního Plzeňska nacvičili nové vánoční a zimní písně. Vystoupí i několik hostů. Během koncertu dorazí skauti z Hartmanic a přinesou zájemcům Betlémské světlo,“ láká Lukáš Milota z mouřeneckého spolku.

Kostel na Mouřenci bude otevřený i na Štědrý den od 11 hodin. Během Štědré hodinky si lidé užijí Vánoce všemi smysly. Zazpívají si koledy u stromečku a ochutnají vánoční dobroty. Zavoní také svařák Mouřák, kterým se lidé mohou zahřát i při dalších akcích. Především dětem bude určený hlavní vánoční pořad – Mouřenecké Vánoce, který začne v úterý 26. prosince ve 14 hodin. Pořadem s koledami bude provázet hudební duo Zelená liška. Součástí programu bude také příchod Ježíška s Pannou Marií a Josefem.

Až do 26. prosince mohou lidé nosit do kostela malé praktické dárky, které dostanou jako každý rok senioři v domově důchodců v Sušici.

V pátek 29. prosince od 18 hodin se posluchači mohou těšit na vánoční mši z Radomyšle s názvem Radost mysle vánoční. Jejími autory jsou Ondřej Fibich, Václav Novák a Richard Semiginovský.

Také letos program vyvrcholí silvestrovskou půlnoční mší při svíčkách. „Je to příležitost prožít přelom roku jinak než obvykle, s modlitbou a v tichosti,“ zve farář Jenda Kulhánek, který bude o silvestrovské noci mši sloužit.

Mouřenec letos poprvé zve také na adventní a vánoční komentované prohlídky. Začínají 2., 3., 9., 10., 16., 17., 24., 30., 31.12. a 1.1. vždy v 10:30 hodin. A také na Štěpána ve 13 hodin a 29. prosince v 17 hodin.