ANNÍNSKO ŽIJE! program akcí na Annínsku

08.07.2019 12:42

TZ - Annínsko s Mouřencem na Šumavě je živá slepá ulice!

ANNÍN (1. července 2019) - Údolí šumavského Annína s malebným kostelíkem Mouřencem se letos v letní turistické sezoně ocitlo ve slepé ulici. Můžou za to dlouhodobé uzavírky. Jedna začíná za dlouhoveským mostem a končí v Radešově (do 15.11.). Druhá uzavírka je v Hartmanicích (do 31.7.). Turistům a obyvatelům z horní části Šumavy se proto annínské údolí vzdálilo. Chtějí-li přijet, musí po objížďkách přes Sušici. Ze Sušice přes Dlouhou Ves do Annína a na Mouřenec je totiž cesta volná. Dál už ale nevede. Od konce června situaci vylepšily zelené autobusy, cyklobus a další linkové autobusy, které jezdí mezi Sušicí, Kašperskými Horami a Kvildou a zastavují samozřejmě i v Anníně.

„I když jsme tak trochu na konci světa, mají lidé mnoho důvodů k nám přijet. Naše spolky spolu se sklárnami a kempy koordinují termíny pořádaných akcí tak, aby lidé měli u nás o zábavu postaráno po celý den nebo týden. Připravili jsme prohlídky skláren s ukázkami sklářského řemesla, prohlídky kostela na Mouřenci, prohlídky sklářské hrobní kaple v Anníně a muzeí, sklářskou anenskou pouť a mnoho koncertů,“ láká na Annínsko pořadatel místních akcí a předseda spolku Přátelé Mouřence Lukáš Milota. „Annísko žije. Jsme živá slepá ulice!“ vzkazuje všem, kteří si myslí, že letos Annínští kvůli uzavírkám na své aktivity rezignovali. Podrobný program akcí v Anníně a okolí je na webu: www.pratelemourence.cz

Vrcholy léta:

26. - 28. 7. - IV. sklářská anenská pouť

23. - 24. 8. - slavnosti (skoro) na konci světa

Románsko-gotický kostel ze 13. století na Mouřenci nad Annínem zve na sedmý ročník Mouřeneckého léta. Každý prázdninový den v 16 hodin je v kostele a přilehlé kostnici komentovaná prohlídka.  Ve vybraných termínech se od 22 hodin konají i noční prohlídky s baterkami. Po celé léto je v kostele výstava Stanislavy Vodičkové z Ústavu pro studium totalitních režimů věnovaná Josefu kardinálu Beranovi „Milovat dobro, odporovat zlu“. Na každý víkend je v plánu nějaká duchovní, kulturní nebo vzdělávací akce. Například v sobotu 13. července od 19 hodin to bude koncert barytonisty Filipa Bandžaka a klavíristy Antona Aslamase. V sobotu 20. července od 11 hodin můžou lidé přijít na mši za šumavské dobrodince a v sobotu 17. srpna v 18 hodin začíná přednáška prof. Jana Royta o mouřeneckých freskách. V neděli 11. srpna zavítá na Mouřenec ve 14 hodin Cimbálová muzika Milana Broučka se zpěvačkou Vlaďkou Bauerovou.

Program představily i sklárna a brusírna. „Už tradičně zveme k návštěvě muzea, které mapuje více než 200letou produkci sklárny. Od 20. do 27. července budou navíc komentované prohlídky s kurátorkou muzea Dr. Jitkou Lněníčkovou. Návštěvníci mají možnost si také prohlédnout ukázky broušeni, nebo gravírování skla a každé pondělí a středu chystáme ukázky výroby skleněných perlí. Od 19. do 28. července bude otevřena sklářská huť pro veřejnost, kde budou ukázky historických výrobních technik skla,“ láká majitel původní sklárny v Anníně Petr Švrčula.

Brusírna Rajský dvůr v sousedním Rajsku zve od pátku do soboty na prohlídky muzea a ukázky broušení skla. „Připravili jsme také tři sklářské večery při svitu loučí. Budou 2.8. a 23.8. vždy od 21 hodin. Dále každé úterý od 9 do 13 a každý čtvrtek od 9 do 15 hodin zveme na ukázku výroby skleněných perlí. Zhlédnout můžete úchvatné broušení křišťálového skla. Provázet vás bude neúřadující, ale pracující sklářská královna Lucie I. v dobovém oděvu,“ přibližuje program v Rajském dvoře vinutkářka Alena Kyrálová.

 

Celé Annínsko ožije při IV. sklářské anenské pouti od 26. do 28. července. V programu jsou prohlídky skláren, kostela na Mouřenci i sklářské hrobky v Anníně. Zazpívají například František Nedvěd, Michal Šindelář nebo Jan Vančura s Plavci. Sochař Bartoloměj Štěrba během pouti dokončí u kostela na Mouřenci sochu sv. Anny, kterou během pouti předá místním lidem. Nový tanec nacvičují také Annínské ženy „Letos se návštěvníci pouti můžou těšit na dívky, matky i babičky vlnící se v rytmu španělských rytmů,“ láká předsedkyně ženského spolku Lada Wagnerová. Annínští chystají jako každý rok i sklářské průvody v čele s úřadující sklářskou královnou Ludmilou II., nedělní procesí a poutní mši svatou. Novou součástí annínské pouti bude v sobotu 27. července ve 14.30 h největší setkání Ann na jednom místě se zápisem do české knihy rekordů. „Naše údolí dostalo své jméno podle Anny ze sklářské rodiny Müller. Annín tedy slaví nejen pouť, ale i jmeniny. Zveme proto všechny Anny do jejich vesnice, do Annína,“ dodává Lukáš Milota ze spolupořádajícího spolku Přátelé Mouřence.

 

Podrobný program dle míst a pořadatelů:

Mouřenecké léto 2019 (kostel a kostnice na Mouřenci)

komentované prohlídky (denně v 16 h), 

noční prohlídky s baterkou (19, 21., 25., 28. 7., 9., 11., 23. a  24.8. vždy od 22 h),

výstava o Josefu kardinálu Beranovi „Milovat dobro, odporovat zlu“ (8.7.-31.8. + setkání s autorkou S. Vodičkovou  - so 20.7.v 18 h), 

barytonista Filip Bandžak (so 13.7. v 19 h),

písničkář Toník Yetti Jelínek (pá 19.7. ve 22 h),  

mše za šumavské dobrodince (so 20.7. v 11 h), 

František Nedvěd a Tiebreak (pá 26.7. ve 20 h), 

přednáška o kostnici (so 3.8. v 18 h), 

Cimbálová muzika Milana Broučka + Vlaďka Bauerová (ne 11.8. od 14 h),

sušické soubory Memento a GO Spirit (pá 16.8. od 19 h), 

přednáška o freskách s prof. J Roytem (so 17.8. v 18 h),

klatovští Elias (so  24.8. od 19 h) a 

varhanní koncert Jany Havlíčkové (so 31.8. od 19 h)

 

Annínská kulturní stodola (na návsi v Anníně)

- zpívající právník Ivo Jahelka (ne 28.7. od 15 h), 

- Paddy´s Bangers (pátek 23.8. od 19 h)

- výstava o historii, současnosti a budoucnosti Annínska (přístupná při akcích a během anenské pouti),

 

IV. sklářská anenská pouť v Anníně 26. – 28. července.

prohlídky sklárny a brusírny, muzeí, kostela na Mouřenci a kaple sv. Anny. 

pátek od 20 h: František Nedvěd (kostel Mouřenec), 

lampionový průvod do Annína,

koncert Flaškinetu ve stodole,

sobota od 9 h: slavnostní zahájení pouti (ve 12,45 sklářské průvody na náves),

program na návsi - Über d´Grenz Musi,

tanečníci z Saltatori Reginae Beatrix

Michal Šindelář

Pokus

Dobrý ještěr.

taneční vystoupení Annínských žen (19 h),

Jan Vančura a Plavci (20 h), 

ohňová show, neděle od 9 h: procesí (11 h) a

mše v kapli ( 11.30 h),

Ivo Jahelka (15 h, stodola), 

Marko Ferenc – housle, Adam Pavlíček – kytara a host Emil Kintzl (18 h, kostel Mouřenec)

 

ANNfestival (oslavy Ann a jména Annín) + Setkání všech Ann v Anníně

prohlídky kaple sv. Anny nad sklárnou v Anníně (15.7. ve 21 h, 20.7. v 10 h,  27. a 28.7. v 9, 9.30 a 10 h, 10.8. v 10 h a 24.8. v 10 h), 

výroba sochy sv. Anny před kostelem na Mouřenci - sochař Bartoloměj Štěrba (od poloviny července), 

Annínské nokturno: Sean Barry – keltská harfa (kaple v Anníně, po 15.7. od 21.30, koncert při svíčkách) - POZOR! Ze zdravotních důvodů změna programu - v rámci Nokturna vystoupí Jiří Švehla - housle, Mirka Hosnedlová - harmonium a další.

Všechny Anny do Annína: Největší setkání Ann na jednom místě a zápis českého rekordu. (sčítání přítomných Ann  v sobotu  27.7. ve 14.30 na návsi v Anníně, poté „Koncert pro Anny: Michal Šindelář“)

 

 

Sklárna v Anníně

prohlídky sklářského muzea (po – pá: 9 - 12 a 12.30 - 17 h, so: 9 - 13 h, ne - dle možností sklárny), 

ukázky foukání skla (15.7. a potom od 19. do 28. 7., po–pá, 10 – 16.30, víkend 10 – 12.30 h),

ukázky vinutí perlí - pondělí a středa,

od 20. - 27. 7. prohlídky sklářského muzea s kurátorkou dr. Jitkou Lněničkovou.

 

Brusírna v Rajsku                                           

prohlídky sklářské galerie a ukázky broušení skla (po – so), 

ukázky vinutí perlí (úterý a čtvrtek, 9.30-13 h),

dobové večery se skláři při svitu loučí (2.8. a 23.8, od 21 h).

 

Muzeum lehkého opevnění Annín u autobusové zastávky Bohdašice

prohlídky meziválečného bunkru (27. a 28.7. 10 – 18 h)