Vzpomínky na některé akce na Mouřenci:

 

* sobota 18. května 2013: Česko-německá bohoslužba, setkání rodáků, zahájení cyklu Léto na Mouřenci, představení sochy sv. Mořice!

Česko-německou bohoslužbou začala v sobotu 18. května nová sezona na Mouřenci. Za účasti německých rodáků jsme tak odstartovali oslavy 20. výročí znovuvysvěcení kostela. Před bohoslužbou sehráli žáci ZŠ z Dlouhé Vsi pod vedením učitelky Radky Zelené a pátera Tomase van Zavrela Legendu o svatém Mořici. Mimochodem děti podaly bravurní výkon! Naučily se náročné texty i písně. Samotnou bohoslužbu celebroval Mons. Adolf Pintíř, generální vikář českobudějovické diecéze. Slavnosti se zúčastnilo zhruba 200 lidí. Chceme touto cestou upřímně poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě této akce. Dík patří Jarce Korandové a Aleně Bernardové za květinovou výzdobu, starostovi Jiřímu Vichrovi a pracovníkům Obecního úřadu Dlouhá Ves za téměř "anglický" trávník na hřbitově a za propagaci této akce v obecním rozhlasu. Dr. Vladimíru Horpeniakovi děkujeme za varhanní doprovod. Děkujeme také Hotelu Annín, jehož majitel Patrik Jedlička se svými zaměstnanci zajistil prodej občerstvení. Děkujeme Českému rozhlasu Plzeň, Klatovskému deníku, Radiu Proglas, Radiu Samson, serverům sumavanet.cz a susice.eu a dalším médiím a informačním střediskům, že o bohoslužbě informovaly! Díky všem ostatním, zejména pak všem návštěvníkům, kteří vytvořili neopakovatelnou atmosféru.

Lukáš Milota, P. Tomas van Zavrel

 

* neděle 21. dubna 2013: Popelka nazaretská!

Kostely v Kašperských Horách a na Mouřenci pozvaly o víkendu na Popelku nazaretskou. Představení sestavené z úseků básně Václava Renče a písní Víta Petrů předvedl Kostelní sbor KOS z Lomnice nad Lužnicí. Literárně-hudební pásmo líčí Ježíšův život z pohledu jeho matky Marie. V chrámu svaté Markéty v Kašperských Horách se hrálo v sobotu 20. dubna od 19 hodin a u nás na Mouřenci v neděli 21. dubna od 14 hodin.

"Jedná se o zajímavé zpracování silného příběhu. Navíc jde o pohled na Pána Ježíše z jiné perspektivy než bývá obvyklé,“ řekl k představení pořadatel a duchovní správce kašperskohorské a mouřenecké farnosti P. Tomas van Zavrel.

Samotný vznik básně Popelka nazaretská je kuriózní. Václav Renč, coby představitel katolické inteligence, byl v roce 1952 ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 25 let za mříže. „Popelku“ sestavil kolem roku 1955 v leopoldovské věznici. Protože nesměl mít na cele tužku ani papír, báseň si pouze fixoval v paměti. Verše vynášeli z leopoldovského žaláře Renčovi spoluvězni, kteří se dostali na svobodu. Buďto si je zapamatovali nebo je propašovali napsané miniaturním písmem na cigaretových papírcích. Definitivní podobu dostalo dílo teprve v roce 1962, když se Václav Renč dostal z vězení. Celkem má báseň 1752 veršů.

foto: Marie Knetlová


 

* neděle 31. března 2013: Velikonoční Mouřenec!

Velikonoce jsme si na Mouřenci připomněli poprvé po desítkách let. Úvod celé akce zkomplikovalo počasí. Zima se vrátila, silnice na Mouřenec zapadala mokrým těžkým sněhem a vyjet autem ke kostelu bylo nemožné. Pan Prchal, který prodával u kostela občerstvení a muzikant z kapely Druhý pokus zkusili vyjet a bohužel uvízli. Nakonec jsme se ale všichni ve 14 hodin v kostele sešli. S promluvou vystoupil P. Tomas van Zavrel, kterého doprovodila kapela Druhý pokus. Muzikantům sice šla pára od pusy a návštěvníkům evidentně teplo nebylo, ale akce to byla příjemná a opakováníhodná :-) Děkuji P. Tomasovi, děkuji Druhému pokusu, ale také Martinu Perglovi, který prodával upomínkové předměty a pomáhal s přípravou kostela na akci. Děkuji panu Prchalovi z Klatov, který s manželkou přijel prodávat čaj, kávu, svařené víno, klobásy a další občerstvení. Děkuji především všem více než 40 poutníkům, které Velikonoční Mouřenec přilákal. Je super, že na Mouřenec chodíte! Díky moc.

 

Krásné, klidné a požehnané Velikonoce Vám všem!

Více fotografií v odkazu Fotogalerie nebo na www.facebook.com/mourenec


Typické velikonoční počasí :-)